Éterické oleje získávané z různých rostlin jsou lidmi používány odedávna. Jsou široce používány jako aromatické látky. Vysoká těkavost v kombinaci s chemickou aktivitou určovala jejich poptávku jako složky přípravků používaných v kosmetologii a pro výrobu parfémů. Používají se také pro terapeutické a profylaktické účely.
Díky své schopnosti proniknout hluboko do dermis jsou často součástí různých kosmetických masek. Jejich použití v čisté formě není praktikováno kvůli zvýšené chemické aktivitě, která v tomto případě může způsobit silné podráždění. Proto se esenciální oleje pro pokožku obličeje používají pouze ve formě roztoků. Navíc základem pro roztoky není voda, protože se v ní nerozpouštějí, ale různé rostlinné oleje. Výjimkou jsou případy, kdy je nutný bodový dopad na vady. Jako základ mohou fungovat i přírodní krémy.
Důležité! Esenciální oleje nepřidávejte do hotových krémů a jiné kosmetiky. Faktem je, že hrají roli dopravy pro dodání dalších složek roztoku do hloubky kůže, a proto může jejich použití vést k nepředvídatelným následkům.
Kosmetické pleťové masky s esenciálními oleji mohou být účinné pro všechny typy pleti. Hlavní věc je vybrat správné složení masky. Proto je nutné vědět o vlastnostech nejčastěji používaných olejů.
Kompozice pro mastnou pleť
Oleje z čajovníku, jedle, kafru, rozmarýnu a bergamotu dobře působí na problematickou dermis se zvýšenou činností mazových žláz. Tento seznam není omezen. Navíc je třeba poznamenat, že mnohé z nich mají univerzální účinek na různé typy pleti.
- Tea tree oil se dobře osvědčil ve složení masek vyrobených pro problematickou dermis s narušenou funkčností mazových žláz. Jeho antiseptické vlastnosti ho činí mimořádně účinným proti akné, pupínkům a dalším zánětlivým projevům tohoto druhu.
- Podobné vlastnosti má i jedlový olej. Je účinný i proti zánětům a abscesům problematické dermis se zvýšenou hladinou tukových sekretů. Kromě toho má omlazující účinek na povrch obličeje, vyhlazuje ho. Proto se pleťové masky s jedlovým esenciálním olejem často používají k tonizaci a omlazení stárnoucí pleti.
- Bílý kafrový olej má antibakteriální vlastnosti a úspěšně se používá jako protizánětlivý prostředek, který je součástí různých kosmetických masek. Takové masky jsou užitečné proti akné, hnisavým vyrážkám a jiným zánětům, protože pomáhají normalizovat práci mazových žláz a normalizovat pocení problematické dermis. Mohou být také užitečné při zesvětlení stařeckých skvrn a pih.
- Rozmarýnový olej se v závislosti na složení dělí do tří typů:
- Kafr-borneol.
- Cineole.
- Verbenonic.
Při výběru toho, které typy jsou v konkrétním případě vhodnější, je třeba mít na paměti, že masky obsahující kafrborneolový typ jsou užitečnější pro problematickou mastnou dermis náchylnou k zánětu. Pro suchou pleť se zvýšeným olupováním a také povadlou a drsnou pleť je vhodnější typ verbenon.
Kurz použití takových masek normalizuje práci mazových žláz, změkčuje a vyhlazuje povrch obličeje a obnovuje jeho elasticitu. Zároveň se čistí a zužují póry. Má také hmatatelný protizánětlivý účinek, a proto je široce žádaný pro použití proti širokému spektru kožních onemocnění, od furunkulózy a dermatitidy až po akné.
Aplikace na suchou pokožku
Při zodpovězení otázky, které oleje nejlépe působí na suchou dermis, je třeba jmenovat především oleje z pomeranče, myrhy, santalového dřeva, růže a pačuli. Jejich použití pro hydrataci může úspěšně nahradit drahé krémy. Jejich vliv však není omezen na vlhkost.
- Pomerančový olej se používá na suchou pokožku ve fázi výrazné dehydratace. Hodí se téměř ke všem základním rostlinným olejům, které mají hydratační účinek. Masky, které ji obsahují, se dobře osvědčily proti jizvám a jizvám. Kromě toho jsou schopny obnovit normální fungování krevních cév epidermis, čímž odstraňují účinky růžovky. Pomáhá také zbavit se stařeckých skvrn.
- Myrhový olej se používá jako terapeutický a profylaktický prostředek pro velmi suchou, popraskanou pokožku. Je schopen rychle zastavit záněty a zarudnutí suché pokožky, zjemnit ji a obnovit její pružnost.
- Olej ze santalového dřeva funguje dobře na suchou, ochablou pokožku, která ztratila svůj přirozený tón. Je schopen obnovit elasticitu a přirozený tonus suché pokožky, vyhlazuje jemné vrásky kolem koutků očí a úst. Účinně působí na obnovu vodní rovnováhy suché dehydratované pokožky, což je zvláště důležité v zimě. Dokáže také vybělit kůži a zesvětlit jizvy a jizvy.
- Růžový olej je velmi oblíbený pro svou všestrannost. Pomáhá nejen hydratovat suchou pokožku, ale má také stahující účinek, koriguje ovál obličeje a vyhlazuje drobné vrásky. Snižuje také přecitlivělost epidermis a stimuluje metabolismus v buněčných tkáních.
Chcete-li napnout pokožku obličeje a zbavit se její suchosti, doporučuje se růžový olej.
- Olej z pačuli se používá k opravě suché pokožky a jejímu vyhlazení. Zvyšuje hydratační účinek základních rostlinných olejů a zajišťuje jejich pronikání do hloubky pokožky. Díky tomu dochází ke kvalitativnímu nasycení buněčné tkáně živinami.
Esenciální oleje pro omlazení pleti
Esenciální oleje pro omlazení obličeje mají nejčastěji univerzální účinek a lze je použít pro všechny typy pleti. Zvažte, které z nich nejlépe ovlivňují omlazení pleti.
- Citronový olej dokáže omladit pokožku bez ohledu na její typ a zpomalit její stárnutí. Navíc stabilizuje tvorbu tukových sekretů, zužuje a čistí póry povrchu obličeje. Má také silné bělící vlastnosti.
- Pomerančový olej existuje ve dvou variantách, protože může být vyroben ze sladkých a hořkých pomerančů. Vyrábí se ze sladkého pomeranče a používá se především na dehydratovanou a drsnou, ale i stárnoucí pleť. Vyrábí se z hořkého pomeranče, díky své schopnosti normalizovat funkčnost mazových žláz se častěji používá pro mastnou pleť. Bez ohledu na typ je stejně schopný poskytovat protizánětlivé a bělící účinky.
- Ylang ylang olej je také všestranný ve svých kvalitách. Dokáže opravit a omladit všechny typy pleti. A neméně účinně ovlivňuje problémové oblasti povrchu obličeje, zužuje póry a obnovuje normální metabolismus. Díky tomu se často používá nejen k omlazení, ale i když je potřeba zbavit se akné a jiných kožních zánětů.
Funkce aplikace
Vzhledem k tomu, že éterické oleje jsou chemicky a biologicky aktivní látky, je třeba při jejich použití dodržovat řadu pravidel:
- Nemělo by jim být dovoleno dostat se do očí. Pokud k tomu přesto dojde, měli byste si oči okamžitě vypláchnout teplou vodou.
- Po jejich aplikaci je povoleno mírné zarudnutí kůže. Pokud je však spojen se svěděním nebo jinými nepříjemnými reakcemi, měli byste změnit složení nebo se ujistit, že není porušeno jeho dávkování.
- Neměli byste zanedbávat, jak vůně kompozice ovlivňuje váš čich. Pokud je pro vás zápach nepříjemný, je lepší jej nahradit, protože úspěšné působení kompozice je mimo jiné způsobeno vaším dobrým zdravím.
- Ze stejného důvodu musíte předem vědět, jak to může ovlivnit váš celkový tón. Před spaním byste tedy neměli používat složení, které zvyšuje aktivitu těla. Stejně tak nejsou ráno vhodné kompozice s relaxačním účinkem.