Plazmolifting: co to je, kontraindikace

plazmové omlazení pleti

Plazma se získává po zpracování krve metodou centrifugace a kosmetolog ji vstřikuje do problémových oblastí pokožky. V důsledku toho se znovu nastartuje metabolický mechanismus, zvýší se produkce kolagenu a elastinu a produkují se fibroblasty. Objevují se nové kmenové buňky a zvyšuje se produkce kyseliny hyaluronové.

Plazmolifting působí na hluboké úrovni, takže pacienti si všimnou, že pokožka je po zákroku znatelně proměněna. Stává se hladkým, zlepšuje se jeho vzhled a vrací se jeho elasticita. Ovál obličeje je napnutý, hluboké záhyby jsou redukovány, jemné vrásky mizí.

jak funguje plazmový lifting

Použití plazmy není omezeno na kosmetologii. Metoda je široce používána k léčbě vypadávání vlasů, lékař provádí injekce do pokožky hlavy. Kromě toho specialisté používají plazmu k léčbě ureaplasmy a artrózy kolenního kloubu.

Jak se připravuje krev?

Sestra odebírá krev ze žíly. Vloží se do odstředivky a urychlí, kde se 15 minut zpracovává. V důsledku toho je krev rozdělena do následujících vrstev:

Lékař aplikuje na obličej klienta antiseptikum. Poté odebírá krev ze střední vrstvy do sterilní stříkačky a poté provádí četné injekce do problémových oblastí. V první půlhodině jsou na obličeji vidět malé tečky po injekcích, pak mizí. Po týdnu pacienti zaznamenají úbytek jemných linek a vrásek.

Kdo je vhodný pro plazmový lifting?

Procedura osloví klienty, kteří se vyhýbají mechanickému a chemickému peelingu. Je to bezpečné, protože kosmetolog vstříkne pacientovi vlastní krev do problémových oblastí. Tělo jej neodmítá a nemá žádné vedlejší účinky. Plazma je užitečná, protože obsahuje hormony, vitamíny a enzymy.

Kosmetologové se domnívají, že plazmová terapie by měla být prováděna u klientů, kteří mají následující kožní problémy:

Metoda je zvláště účinná v kombinaci s jinými kosmetickými procedurami, například mezoterapií nebo biorevitalizací. Postup se provádí jednou ročně. V případě potřeby lze provádět i častěji, například dvakrát ročně. Mladí lidé zvládnou jedno až dvě sezení, ve vyšším věku lze počet procedur navýšit až na osm.

vlastnosti plazmového liftingu

Aby efekt plazmového liftingu vydržel co nejdéle, je třeba o pleť správně pečovat. Musí se důkladně vyčistit přípravky s neutrálním ph, zvlhčit a vyživit. Po určité době lze injekce opakovat.

Vlastnosti postupu

Plazmolifting se provádí na klinice, neprovádí se doma. V počáteční fázi je pacientovi odebrána krev ze žíly, poté je zpracována v laboratoři a umístěna do přístroje. Během procesu odstřeďování se uvolňuje plazma obsahující velké množství krevních destiček.

Když se klient vrátí na schůzku s kosmetičkou, lékař aplikuje injekce. Zákrok je prakticky bezbolestný, protože odborník používá velmi tenkou jehlu. Sezení trvá asi 30 minut. Klient by měl být připraven na to, že se může objevit mírný otok v místech, kde byly injekce aplikovány. Uskuteční se do tří dnů. Místa vpichu se denně ošetřují speciálním krémem. Po týdnu již nejsou stopy po jehle vidět.

Účinek po terapii bude patrný po několika týdnech a trvalé zlepšení nastane po řadě injekcí. První pozitivní změny pacient zaznamená již po 4 sezeních. Obličej omládne, pleť se napne.

Plazma se aplikuje pod kůži jednou za 3 týdny, počet návštěv lékaře závisí na stavu pokožky pacienta. Během přestávek mezi sezeními začíná proces obnovy epidermis. Stává se pružnější, mizí váčky pod očima a zmenšuje se ochablá kůže. Na tvářích se objeví ruměnec, pleť se stává svěží.

U mladých lidí budou pozitivní změny viditelné již po prvním zákroku a trvalý efekt se dostaví během několika dní po ukončení sezení. Chcete-li konsolidovat výsledky, musíte podstoupit 2 až 5 procedur.

Účinek plazmového liftingu trvá asi dva roky, ale vše závisí na individuálních vlastnostech těla. Mezi výhody metody patří krátká rehabilitační doba a úplná absence vlivu na hormony.

Kontraindikace

Jako všechny účinné procedury má i plazmový lifting své kontraindikace. Injekce jsou zakázány, když:

Plazmové technologie v kosmetologii a dermatologii: nové příležitosti a vyhlídky pro použití

Využití plazmových technologií je relativně novým směrem v kosmetologii a není dosud zcela jasné. První přístroje vznikly jako alternativa k laserovému omlazení, ale poslední výzkumy ukazují, že možnosti využití plazmy jsou mnohem širší.

Plazma: co to je?

Abychom pochopili výhody používání plazmové technologie, nejprve si ujasněme, co je to plazma. Plazma je plyn, který se na rozdíl od stabilních plynů, na které jsme zvyklí, skládá nejen z neutrálních molekul, ale zahrnuje i nabité částice – volné elektrony a kladné a záporné ionty (a v některých případech sestává pouze z těchto nabitých částic).

Navzdory skutečnosti, že plazma obsahuje částice různých znamének, počet kladných a záporných nosičů náboje na jednotku objemu je téměř stejný - to znamená, že celkový náboj plazmatu je nulový. Tato vlastnost, která odlišuje plazma od jiných systémů obsahujících nabité částice (například elektronové nebo iontové paprsky), se nazývákvazi-neutralita. Plazma si přitom zachovává hlavní vlastnost, která ho odlišuje od stabilních plynů – schopnost interagovat s vnějším elektromagnetickým polem a vést elektrický proud.

Plyn přejde do plazmového stavu, když je do něj přeneseno velké množství energie, která může „odtrhnout" elektrony z atomů. Plazma se tedy nazývá čtvrtým (po pevném, kapalném a plynném) skupenství hmoty.

stav agregace plazmy
  1. Fyzikální stavy látek
  2. Zvýšená energie
  3. Pevná látka. V pevném stavu si látka zachovává svůj tvar a objem – molekuly, které ji tvoří, jsou navzájem spojeny pevnými vazbami a uspořádány přísně uspořádaným způsobem. Při nízkých teplotách všechny látky mrznou a mění se v pevné látky
  4. Kapalina. V kapalném stavu si látka zachovává objem, ale nezachovává si tvar – mezi molekulami existuje přitažlivost, která je dostatečně silná, aby je udržela blízko u sebe, ale ne dostatečně silná, aby udržela konstantní strukturu.
  5. Plyn. Molekuly plynu interagují slabě a pohybují se chaoticky, díky čemuž plyn vyplňuje celý dostupný objem.
  6. Plazma. Je to částečně nebo plně ionizovaný plyn. Interaguje s jinými nabitými částicemi a elektromagnetickým polem.

Energie, která je k tomu potřebná, závisí na konkrétní látce, totiž na struktuře vnějších elektronových obalů jejích atomů: čím snáze se atom elektronu vzdá, tím méně energie musí být vynaloženo na jeho odstranění. V přirozených podmínkách je zdrojem takové energie především vytápění, ale plazmu lze získat i jinými způsoby.

Biomedicínské účinky plazmy

Konkrétní účinky na cílové tkáně budou záviset na typu použité plazmy, její dávce, průtoku, tlaku, době expozice (parametrech, které lze ovlivnit úpravou zařízení) a vlastnostech tkáně samotné.

Je však třeba říci, že v posledních letech stále více přitahuje pozornost technologie studeného nízkoteplotního plazmatu (35–40 o C), která umožňuje dosáhnout léčebných účinků bez poškození živých tkání.

Navíc bylo zjištěno, že ošetření ran studenou nízkoteplotní plazmou urychluje jejich hojení. Nedávná práce publikovaná v časopise prokázala, že taková plazma stimuluje proliferaci a diferenciaci keratinocytů aktivací β-kateninové signální dráhy a inhibicí E-cadherinu, který je zodpovědný za kontaktní inhibici buněčného růstu. U myší, jejichž rány byly ošetřeny nízkoteplotní plazmou, došlo po 15 dnech k téměř úplné obnově epidermis a svalové tkáně a také vysoké hustotě kolagenových vláken, zatímco u ran, které se hojily přirozeně, byly tyto procesy mnohem pomalejší.

pomalé hojení ran

Rána vlevo se hojila přirozeně, rána vpravo byla ošetřována studenou nízkoteplotní plazmou 3x denně 5 minut po dobu 2 týdnů.

Nedávné studie také zjistily, že studená plazma způsobuje dočasné snížení bariérové funkce stratum corneum a zvyšuje propustnost kůže pro léky a kosmetiku. Předpokládá se, že je to způsobeno restrukturalizací lipidových dvojvrstev pod vlivem plazmy a tvorbou dočasných kanálů, které usnadňují průchod různých látek.

  1. Stratum corneum
  2. Mezibuněčné lipidy
  3. Hydrofilní skupina
  4. Hydrofobní skupina
  5. Před ošetřením plazmou
  6. Po vystavení plazmě
  7. Návrat do původního stavu

Bylo také prokázáno, že pulzní elektrická pole vznikající při kontaktu plazmy s pokožkou jsou schopna měnit elektrický náboj buněčných membrán a vytvářet póry, kterými mohou do buňky vstupovat různé aktivní látky. Tento jev je známý jako elektroporace.

Plazma navíc ovlivňuje srážení krve, imunitní systém a proliferaci a apoptózu rakovinných buněk [10].

Plazmové metody v kosmetologii

Počátek éry plazmových technologií v kosmetologii je spojen s tepelnými účinky plazmatu. Metody plazmového omlazení jsou tedy založeny na řízeném tepelném poškození tkání s cílem spustit regenerační procesy a „obnovu" tkání. Tento princip je hlavní z dalších metod omlazení hardwaru, avšak použití plazmy má své vlastní charakteristiky.

Plazmatická regenerace kůže

Průkopníkem plazmového omlazení je technologie plazmové regenerace pokožky, která se objevila v roce 2006. Jako plazmotvorný plyn bylo navrženo použití dusíku - inertního plynu, který dokáže vytlačit kyslík, nezbytný pro oxidaci a spalování, z povrchu kůže, a tím minimalizovat riziko popálenin a tvorby jizev.

Působením ultravysokofrekvenčního elektrického proudu v rukojeti přístroje dochází k ionizaci molekul dusíku a tvorbě plazmy, která je bezkontaktně dodávána do pokožky ve formě milisekundových pulzů (tento ne kontaktní způsob ošetření umožňuje rychlé ochlazení pokožky a eliminuje riziko popálení částí přístroje). To znamená, že plazma je v podstatě „nosičem" elektrické energie.

Jakmile plazma zasáhne kůži, její energie se rychle rozdělí po povrchu a zajistí gradientové zahřátí kůže - nejprve epidermis a poté (v závislosti na použité energetické úrovni) dermis, čímž se vytvoří povrchová zóna nevratného tepelného poškození a hlubší zóna tepelné modifikace.

plazmový lifting v kosmetologii
  1. Pulzní energie
  2. Zóna tepelné modifikace (červená)
  3. Zóna tepelného poškození (růžová)

Hloubka a oblast tepelného efektu je určena nastavením energie a velikostí bodu na špičce, kterou lze zvětšit nebo zmenšit posunutím špičky blíže nebo dále od povrchu pokožky. Nízkoenergetické pulzy (asi 1 J) tedy ovlivňují pouze epidermis, zatímco vysokoenergetické (3–4 J) pulzy zahřívají dermis (hloubka dosahuje 500–600 µm).

Je důležité, že na rozdíl od laserů plazma nevyžaduje přítomnost chromoforů v kůži, takže ohřev tkáně probíhá rovnoměrně, bez „výbušného" odpařování tkáně. Vrstva staré poškozené epidermis slouží jako „biologický ochranný obvaz" pro buňky ležící pod ní a zůstává na místě, dokud se nevytvoří nová, a poté se postupně odlupuje. Navíc umožňuje ošetření pokožky jakéhokoli fototypu a snižuje riziko nežádoucích účinků, jako jsou jizvy, infekce a depigmentace. I při vysokoenergetické léčbě dochází k neoepitelizaci rychle a je obvykle dokončena během 5–7 dnů po výkonu.

Procesy probíhající v dermální vrstvě trvají déle. Bezprostředně po ošetření je zaznamenána kontrakce kolagenních vláken (v těch oblastech, kde teplota ohřevu přesáhla 60 o C) a reakce na tepelný šok, dále dochází k postupné destrukci poškozených struktur a aktivaci neokolageneze a neoelastogeneze. Procesy dermální remodelace pokračují minimálně 3 měsíce po léčbě.

plazmový lifting před a po
  1. Před
  2. Po
  3. Den 4

RF technologie frakční mikroplazmy

Další možností využití speciálních vlastností plazmy pro anti-aging procedury je frakční mikroplazmová RF technologie, která se objevila v roce 2010.

Na speciálních hrotech manipulátoru (ve formě pohyblivých válečků nebo plochých stacionárních nástavců) je mnoho jehlových elektrod (spikuly). Když se silný elektrický vysokofrekvenční výboj procházející elektrodami přiblíží na několik mikrometrů k povrchu kůže, vytvoří plazmové záblesky (mikroplazmové výboje s vysokou hustotou).

Tyto záblesky „propichují" epidermis a horní vrstvy dermis a vytvářejí mikrokanály obklopené zónou tepelného poškození. Dalším otáčením válce (nebo tlakem stacionární trysky) jsou hroty vtlačovány do těchto ablačních oblastí, čímž na ně působí další mechanický dopad.

Hloubka a velikost lézí bude také určena energií a trváním pulzů (podle studií na kůži selat mohou ablační jamky dosahovat hloubky 50–200 µm a průměru 80–200 µm a koagulace zóna se kolem nich může rozšířit o dalších 100–200 µm) . Epitelizace je dokončena za 3–4 dny, procesy dermální remodelace trvají až 6 měsíců.

Léčba frakční mikroplazmou RF se doporučuje pro korekci změn souvisejících s věkem (vrásky, ochablá pokožka atd. ), stejně jako pro sjednocení tónu pleti a redukci jizev. Rychlost procedur (v průměru 10 minut na 5 průchodů přes obličej) navíc umožňuje použití válečků k ošetření velkých ploch kůže, například břicha.

co je plazmová terapie

Plazmaterapie neboli PRP terapie je inovativní řešení pro krásu a mládí. Vědci přišli s metodou, která využívá pacientovu vlastní krevní plazmu ke zlepšení vzhledu a zdraví pokožky. Lze ji tedy považovat za jednu z nejpřirozenějších technologií estetické medicíny.

Podstata terapie PRP: mechanismus účinku plazmy

podstatou plazmové terapie

Plazmaterapie - jaký je tento postup? Myšlenka je taková, že krev pacienta se nejprve odebere ze žíly, poté se umístí do centrifugy – tam se oddělí plazma od červených krvinek a leukocytů. Poté se injektuje do oblastí, které potřebují omlazení nebo zlepšení nějakým způsobem. Díky těmto injekcím je stimulována práce vlastních fibroblastů (buněk pojivové tkáně), které jsou zodpovědné za produkci kolagenu a elastinu.

Proč je to tak účinné? Faktem je, že krevní plazma obsahuje nejen vitamíny a bílkoviny, ale také vysokou koncentraci krevních destiček, které aktivují metabolické procesy v těle.

Ukazuje se, že terapie PRP má dvojí účinek: díky vlastním zdrojům pacienta se urychluje proces obnovy buněk a mikrojehly navíc stimulují regeneraci tkání.

Kromě toho se někdy do plazmy přidává kyselina hyaluronová, látka související s tělem. Díky tomu můžete pokožku hydratovat ještě důkladněji.

Léčivé vlastnosti plazmy z ní činí univerzální nástroj v boji za svěží a rozkvetlý vzhled. Principem jeho působení je ve skutečnosti sebeomlazení zevnitř.

Od takového postupu lze očekávat následující účinky:

  • Zlepšená pleť;
  • Zvýší se elasticita a hydratace pokožky;
  • Pigmentové skvrny zmizí nebo budou méně nápadné;
  • Ovál obličeje bude utažen;
  • Fungování mazových žláz je normalizováno;
  • Jizvy, jizvy a post-akné budou méně nápadné.
  • Plazmaterapie také urychluje regeneraci pokožky po různých peelingech a obecně se kombinuje s dalšími kosmetickými procedurami.

Indikace a kontraindikace terapie PRP

indikace a kontraindikace plazmové terapie

Co je plazmová terapie v kosmetologii? Pojďme se blíže podívat na jeho rozmanité schopnosti.

Indikace proplazmovou terapii:

  • Výrazové a věkové vrásky;
  • Pigmentace po nadměrném opalování;
  • Suchá a citlivá pokožka;
  • Zvýšená mastná pleť;
  • „Pokles" oválu obličeje;
  • Volná kůže na těle.

PRP terapie se používá nejen k omlazení obličeje, ale také ke korekci různých partií těla – například pro efekt stažení břicha, prsou, boků a hýždí. K intimnímu omlazení plazmy se navíc používá vlastní krevní plazma, která řeší estetické problémy a odstraňuje nadměrnou suchost této choulostivé oblasti.

Kontraindikace plazmové terapie:

  • Exacerbace chronických onemocnění;
  • Zánětlivé procesy v místech vpichu;
  • Plazmaterapie je závažný lékařský výkon, který může provádět pouze lékař se speciálním vzděláním. Proto je důležité pečlivě vybírat odborníka.

Příprava na proceduru

Je důležité přistupovat k terapii PRP s plnou odpovědností. Asi týden předem se poraďte s lékařem, který předepíše potřebné testy k vyloučení kontraindikací a vyhnutí se možným komplikacím.

Co je potřeba udělat před zákrokem?

  • Proveďte obecné a biochemické krevní testy;
  • Nechte se otestovat na HIV a hepatitidu;
  • Týden před plazmovou terapií se vyhněte peelingu;
  • Vyhněte se pití alkoholu a kouření po dobu 7 dnů;
  • Přestaňte užívat léky na týden;
  • Před sezením se nepřejídejte – je lepší si dát svačinu pár hodin předem.

Na dodržování těchto doporučení závisí bezpečnost zákroku a spokojenost pacienta s konečným výsledkem.

Technika plazmové terapie

Jedno sezení plazmové terapie trvá přibližně stejnou dobu jako jiné injekční kosmetické ošetření. Skládá se z několika fází:

  • Obličej pacienta je očištěn od kosmetiky a jiných nečistot.
  • Ke snížení bolesti se na korekční oblasti aplikuje anestetický krém.
  • Pacientovi se odebere krev ze žíly a zkumavka se ihned umístí do centrifugy.
  • Po 10-15 minutách centrifugace se plazma oddělí od zbytku krevní hmoty.
  • Pomocí tenkých, málo traumatických jehel se pacientovi vstříkne plazma pod kůži.
  • Konečný výsledek lze posoudit v průměru za dva týdny, kdy se pokožka zcela zotaví.

Jak znatelné to bude, závisí na věku a stavu pokožky pacienta. Například dívky ve 30 letech téměř jistě uvidí významný rozdíl, ale v 60 byste neměli očekávat ohromující efekt, i když kvalita pleti a její turgor se v každém případě zvýší.

Období rehabilitace

Chcete-li si plně užít účinek plazmové terapie, je důležité dodržovat jednoduchá doporučení alespoň několik dní po sezení.

  • Vyhněte se dekorativní kosmetice, protože zbytečná manipulace s obličejem může způsobit zánětlivé procesy;
  • Nedotýkejte se, nedrhněte a neškrábejte korekční oblasti;
  • Očistěte pokožku jemnými přípravky bez abrazivních částic nebo alkoholu;
  • Používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a vyhněte se přímému slunečnímu záření;
  • Vyhněte se pití alkoholu a užívání léků několik dní, aby nedošlo k narušení procesů obnovy;
  • Po dobu 2 týdnů se zdržte návštěvy sauny, solária a bazénu.

Alternativní postupy

Někteří pacienti očekávají od terapie PRP radikální omlazení, a pokud se jim výsledky nezdají dostatečně výrazné, mohou přejít k alternativním technikám.

Mezoterapie. Jedná se o zavedení zdravých vitamínových koktejlů pod kůži nebo do pokožky hlavy. Obličejová mezoterapie je oblíbená pro svou nízkou bolestivost.

Obrysový plast. Korekce vzhledu pomocí výplní je jedním z nejmodernějších postupů. Konturování obličeje poskytuje rychlé výsledky.

Botuloterapie. Botulotoxinové injekce vrásky rychle vyhladí, ale po několika měsících se „vrátí".

Hardwarové techniky. Dnes jsou oblíbené neinvazivní metody obnovy krásy – například pomocí laseru. Hlavní věcí je vybrat ten nejbezpečnější.

Zvednutí nití. Omlazení pomocí nití může svou účinností konkurovat plastické chirurgii. A pokud zvolíte kvalitní materiály, bude to i fyziologické, protože většina moderních nití je vstřebatelná.

Závěr

Zájem o plazmové technologie roste – to potvrzuje i velké množství zařízení, která se v posledních letech objevila na trhu. Plazmové omlazení poskytuje jemnější účinek než ablativní lasery, ale je doprovázeno méně vedlejšími účinky a stává se lépe kontrolovatelným. Další výhodou je možnost použití plazmy k ošetření fototypů tmavé pleti.

Kromě toho se objevily kosmetické přístroje, které generují studené nízkoteplotní plazma, což výrazně rozšiřuje vyhlídky na využití plazmových technologií a naznačuje nárůst jejich obliby do budoucna.